EKMEK TORBASI BRANDING IDENTITY & MOBILE APP UI DESIGN

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Bitirme Projesine ait olan bu çalışma ekmek israfına çözüm amaçlı oluşturulmuştur. Ekmek toplama projesi olan bu çalışma, artan veya bayatlayan ekmekleri mobil uygulama sayesinde tüketiciden toplar. Toplanan ekmekler ayrıştırılarak başka bir firmaya hayvan maması olmak üzere gönderilir. Bu bağlam da Ekmek Torbası aracı bir hizmettir.

 

Türkiye’de her gün üretilen 120 milyon ekmeğin, yaklaşık 12 milyonunun israf edildiği ifade ediliyor. İsraf; İstanbul’da 2 milyonu, İzmir ve Ankara da 600 bini buluyor. Bu sayılara sebep; tüketici fazla ekmek satın alıp tüketmiyor, ekmekler bayatlayarak çöpe gidiyor.

Artan, bayat ekmekten yapılacak çeşitli yiyecekler olmasına rağmen bu yöntemle uğraşmak istemeyen tüketiciye bir alternatif olarak, ekmeği Ekmek Torbası bünyesinde ayrıştırıldıktan sonra sokak hayvanlarına yiyecek olmak üzere başka bir firmaya gönderiliyor.

Ekmek Torbası mobil uygulaması cep telefonuna indirilir. Üye olup, haftanın 2 günü seçilir. İlk ekmek toplama gününde Ekmektor tarafından kullanıcıya bir tanışma paketi verilir. Bu paketin içinde yer alan ekmek torbasına bir sonra ki günde teslim edilmek üzere artan, bayat ekmekler biriktirilir.

Kullanıcının bağışladığı ekmeklerin gramları hesaplanarak, mobil uygulama hesabına yansıtılır. Bu gramlar puan olarak değerlendirilir. Belli hedefler puanlar, belirlenen marketlerde kullanılmak üzere indirim koduna dönüşür.